Mladi LDP protiv rastućeg nasilja u društvu

LDP, 1.8.2013.

ldp-mladi-logo

Mladi Liberalno demokratske partije su uputili pismo predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije Nebojši Stefanoviću i pismo poslaničkim grupama u Narodnoj skupštini Republike Srbije i pozvali ih da doprinesu donošenju i sprovođenju Zakona o privatnom obezbeđenju, kojim bi se sprečili kriminal i nasilje koji su u porastu u poslednje vreme.

Otvoreno pismo predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije, gospodinu Nebojši Stefanoviću

Mladi Liberalno demokratske partije, koji su duboko zabrinuti poslednjim porastom nasilja u našem društvu, upućuju Vama, kao predsedniku Skupštine Srbije, otvoreno pismo, koje nije zahtev ili molba, već poziv da se konačno o ovom problemu oglasite i o njemu pokrenete debatu u instituciji na čijem se čelu nalazite.

Svakodnevno smo suočeni sa činjenicom da je nasilje, pre svega u porodici i među mlađom populacijom, u porastu. Ubistvo Fedora Frimermana u Beogradu je strašna opomena ovom društvu i samoj državi, pred kojim niko ne sme da zatvara oči. Gubitak života jedne mlade osobe, jasnih kvaliteta i vrlina, nekog ko je u ovom društvu bio primer kojim se Srbija morala ponositi, govori nam da su Srbija i pre svega njene institucije apsolutno kapitulirale na pitanju zaštite ljudskih života i pitanju bezbednosti u celini.

Jasno nam je da je Vama, predsedniku Vaše stranke i Vašim koalicionim partnerima rekonstrukcija vlade pitanje svih pitanja u ovom trenutku, ali bar na trenutak razmislite da li ste država i Vi, kao njen istaknuti funkcioner, nešto preduzeli da se porast nasilja nekako obuzda, a pojedinci koji uzrokuju nasilje na neki način sputaju? Recite otvoreno da li je još u maju u skupštinu stigao predlog Zakona o privatnom obezbeđenju, čije bi donošenje možda sprečilo kriminal, nasilje i ubistva koja su povezana sa ljudima koji deluju u ovoj oblasti? Zašto se o ovom zakonu nije raspravljalo i kako to da javnost nije upoznata sa tim da ovakav zakon uopšte postoji?

Život čoveka, negov razvoj, njegova individualnost i progresivnost su temelj svakog normalnog društva. Ugroženost takvog pojedinca je jasan pokazatelj da je društvo koje to dozvoli u ozbiljnoj krizi. Naše društvo preživljava jednu takvu krizu, nesvesno mogućih posledica zanemarivanja osnovnih prava čoveka. Upozoravamo Vas da svako ignorisanje ovakvog problema može dovesti u opasnost svakog ko se nađe na putu nasilnika. Poslednji je momenat da država preduzme korake, koji nisu samo deklarativnog karaktera, već suštinski pokazatelj da je primećen problem na koji se daje jasan odgovor.

Neka Fedorova nasilna smrt bude poslednje upozorenje posle kog više nećemo moći da tražimo izgovore za nečinjenje u suštinskoj borbi protiv svake vrste nasilja.

Otvoreno pismo Poslaničkim grupama u Narodnoj skupštini Republike Srbije

Mladi Liberalno demokratske partije upućuju otvoreno pismo Poslaničkim grupama u Narodnoj skupštini Republike Srbije, podstaknuti drastičnim porastom nasilja u Srbiji, koje je kulminiralo ubistvom Fedora Frimermana u Beogradu.

Na vas kao narodne poslanike apelujemo da što pre zauzmete jasan stav i zahtevate od svih državnih organa hitan odgovor na konstantan rast nasilja, koji preti da ozbiljno ugrozi stabilnost našeg društva. Takođe, od Vas tražimo da što pre na dnevni red stavite Zakon o privatnom obezbeđenju, kako bi se kroz skupštinsku raspravu došlo do što kvalitetnijeg rešenja, jer se pokazalo da je bezakonje u ovoj oblasti, posebno u Beogradu, dovelo do tragedija u kojima su često bili ugroženi životi građana.

Meseci koji su pred nama moraju biti odlučujući u borbi za društvo koje ne sme više nikada da živi u strahu, kao što je to danas slučaj. Od Vas, kao predstavnika građana, tražimo da sve svoje aktivnosti usmerite u pravcu rešavanja ovog problema, kako bismo zajedničkim snagama pokazali nasilnicima da Srbija nije sigurna kuća za njih.

Mi ćemo pratiti rad svih poslaničkih grupa i nastavićemo da u javnosti insistiramo na pitanju ugrožene bezbednosti građana, jer zaštita naših života mora da bude prioritet svake normalne države.